2007. 12. 04.
Sejtettük azért, hogy az In Rainbows 'kézzelfogható' megjelenésének örömére csatolt második lemez valamivel több lesz, mint szimpla bónusz. De hogy ennyire odaver, azt mi sem gondoltuk volna.
Pedig a szerény mennyiségű (nyolc) dal--kettő ráadásul nem is 'igazi'--ránézésre kevésnek tűnhet; igaz, az első album sem nevezhető maratoninak a maga 40 percével. Viszont üresjárat sincs: resztlit itt senki ne keressen, még a két instrumentális szösszenetnek is megvan a maga jól körülhatárolt funkciója, a számok pedig egytől egyig csodálatosak. Ha az In Rainbows szép volt, akkor ez egyenesen gyönyörű. Sokszor kifejezetten a The Bends vagy az OK Computer hangzásvilága, hangulata köszön vissza, akinek nem volt elég az előző kiadvány múltidézése, most kiélheti magát.
A 'Down is the new Up' hátborzongató dallamai nagyjából előrevetítik, mire számíthatunk: minimalista hangszerelés, dallamközpontúság, a beteg témák helyett az egyszerűség és a szépség dominál. A hangzás továbbra is mellőzi a tradicionális gitárlemezek sablonos megoldásait, viszont a dallamvilág tagadhatatlanul a kilencvenes évekbeli 'perfect pop' Radiohead-sound felé kacsint vissza. Aki azt hitte, a 'House of Cards'-nál visszafogottabb, lágyabb balladát soha nem hall tőlük, nagyot tévedett: itt legalább 3 ilyen van. A lemez egyik csúcspontja a 'Nude'-hoz hasonlóan évek óta legendáktól övezett 'Last Flowers'; a klasszikus 'akusztikus gitár-zongora' felállás egyébként is nagy szerepet kap, általában visszafogott dobokkal, csörgőkkel megtámogatva. Szokatlan módon, a vége felé kerülnek csak elő a húzósabb témák. Megjegyzem, a 'Bangers'n'Mash' simán veri a 'Bodysnatchers'-t is, simán befért volna a CD1 dalai közé. Az 'Up on the Ladder' pedig megmutatja, hogy a keménységhez egyáltalán nem kell keménykedni, elég csak jó témákat írni.
Az igazi meglepetés azonban a záródalnak választott, koncertváltozatban sokak kedvencévé vált '4 Minute Warning' abszolút formabontó változata. Bevallom, kicsit tartottam a lemezverziótól, mert imádtam a Neil Young-idéző, élőben játszott darabot, de a kezdeti megdöbbenés után nyilvánvalóvá vált, hogy így is kurva jó. Az ambient-zajfüggöny és a széteffektezett alap teljesen más dimenzióba helyezni az eredeti számot, egészen katartikus élmény.
Szóval senki ne dőljön be a látszatnak, ez nem bónuszlemez, hanem az In Rainbows második része, így áll össze végül a kép, így teljes az életmű. Semmivel sem kevesebb, mint a Kid A+Amnesiac-duó, de lényegesen szebb, tehát szerethetőbb. Mikulásnapi ajándéknak tökéletes, de a fa alá is elfér.
Előzmény:
[Szivárványok, miegymás (Radiohead: In Rainbows]
[Prímzene (Radiohead: In Rainbows]
131975