Szenzáció: a Massive Attack magyar!!

2010. 03. 23.

Lamorak

Béla és Rezső (ez az igazi nevük)És nem azért, mert jönnek a VOLT-ra a nyáron, és ezért tiszteletbeli magyarrá fogadjuk őket (ezzel az erővel a Prodigy már rég magyar). Műveikben eltéveszthetetlen utalásokat tesznek, melyek dekódolásával foglalkozunk mi most.

Nick Cave-et már 2008-ban lelepleztük, hogy magyar, és erre büszkék vagyunk. Most viszont újabb részleteket láttunk meg a popzene nagy puzzle-jéből, és megdöbbentő felfedezést tettünk: a Massive Attack is magyar!! Ez megmagyarázná valamelyest, hogy bár elég szar, különösen az új lemez, Magyarországon még mindig sokan gondolják, hogy ez a zene jó. Megmagyarázná, miért unalmasak és jellegtelenek a számok: elég a magyar elektronikus zenei színtérre nézni. De lássuk a részleteket!

Béla és Rezső (ez az igazi nevük)A Massive Attack nevéből derül ki megfellebbezhetetlenül, hogy a zenekar magyar. Mivel dídzséként jó ideig csak élőben játszottak, stúdióba menve feltétlenül szükségük volt a zenék feljátszásához, az énekek felvételéhez a fülhallgatójukba beadott határozott metronóm-hangra, azaz takk-jelre (ez minden ritumusérzékkel nem rendelkező zenész jó ismerőse). Mikor először kapták ezt be, meg is lepődtek rajta, milyen hangos és erős: erre mondták eredetileg, hogy "masszív a takk!!" Ez aztán annyira tetszett az (angol) hangmérnöknek, hogy rögtön névként kezdték használni; a hangmérnök meg is jegyezte, hogy ez tökéletesen megfelelő, hisz remekül utalhat az ötlettelen bítekre, az egyeket folyamatosan, idegesítőn sűrítő lábcinhang túlzott előtérbe tolására is (valószínűleg ezt csak magában jegyezte meg egyébként, bár magyar zenészeink úgysem értették volna, hiszen angolul mondta).

ProtekcióA névnél sokkal fontosabb szerepet játszik a leleplezésben azonban a Massive Attack máig egyik legnagyobb és legfontosabbnak tartott lemeze, a Protection. Ez ugyanis teljesen nyilvánvalóan Hunglish cím: a fiúk társadalomkritikát szerettek volna gyakorolni, és a magyar valóság elengedhetetlen elemét, a protekció intézményét szemelték ki központi motívumnak (kevesen tudják, de a Mezzanine címe is eredetileg Gratitude Money volt). Magán a lemezen is sok-sok apró utalás van: a 'Three' egyértelműen a magyar igazságra utal ("three's my lucky number"), míg a 'Weather Storm' pornófilm-aláfestésnek is beillő, szörnyű unalma megint csak a magyar elektronikus zene felé kacsingat. Na de "I'm drunk on a daily basis"? Hát mi szól a magyarokról, ha nem ez? Tracey Thornról is tudjuk, mennyire szeret magyar zenészekkel dolgozni (legutóbb az Unbending Trees-zel). Minden apróság a helyére kerül tehát.

Akárcsak Nick Cave-et, ezentúl tehát a Massive Attackot is fogadjuk valamennyien hangos "aggyisten!"-nel. Erre egyébként nyáron lehetőségünk is lesz a VOLT fesztiválon, addig viszont próbáljuk eldönteni, büszkék legyünk-e arra vagy inkább ne, hogy a magyaroknak ekkora szerep jutott a triphop kialakulásában. Az senkit ne tévesszen meg, hogy néger(ek) is van(nak) benne.

három leleplezés magyar Massive Attack Protection

131977